membership_section calendar super100
news_board association honors
links home email
 
Honors
 
Hall of Fame
 
Nomination Form
 
Year Region Name School
1985 Central Jay Dakelman Highland Park H.S.
1985 North 1 Joe Coviello Memorial H.S.
1985 North 1 Skeets Irvine (posthumous) Collingswood H.S.
1985 North 1 Herm Shaw (posthumous) Roselle Park H.S.
1985 North 2 Gary Kehler Westfield H.S.
1985 South Tom Kenney Camden Catholic H.S.
1986 Central Al Malekoff Somerville H.S.
1986 North 1 Tom Della Torre Hackensack H.S.
1986 North 2 Clary Anderson Montclair H.S.
1986 South John Boyd Atlantic City H.S.
1987 Central Stan (Tex) Rosen (posthumous) Perth Amboy H.S.
1987 Central Ken Keuffel Lawrenceville H.S.
1987 North 1 John DePoyt (posthumous) Ramsey H.S.
1987 North 1 Joe Talamo Pascack Valley H.S.
1987 North 2 Joe Kasberger (posthumous) St. Benedicts H.S.
1987 North 2 Abe Smith Plainfield H.S.
1987 South George Masters (posthumous) Moorestown H.S.
1987 South Joe (Rocky) Cancellier Riverside H.S.
1988 Central Barry Rizzo Matawan H.S.
1988 Central Stan (Tuffy) Baker (posthumous) Keyport H.S.
1988 North 1 Joe Grecco Clifton H.S.
1988 North 1 Red Quirk (posthumous) Dumont H.S.
1988 North 2 Bill Horey Glen Ridge H.S.
1988 South Jim Devonshire (posthumous) Penns Grove H.S.
1988 South Bill Gordon Rancocas Valley H.S.
1989 Central Joe Gutowski J.P. Stevens H.S.
1989 Central Arnie Truex (posthumas) Middletown H.S.
1989 North 1 Charles Benson (posthumous) Pompton Lakes H.S.
1989 North 1 Matty Certosimo River Dell H.S.
1989 North 2 Bill Corcoran (posthumous) St. Peter's Prep
1989 North 2 Vincent Carlesimo Our Lady Of The Valley H.S.
1989 South Joseph Boyd (posthumous) Central Regional H.S.
1989 South Sam Venuto Salem H.S.
1990 Central Joe Jingoli Princeton H.S.
1990 Central William (Butch) Bruno (posthumas) Asbury Park H.S.
1990 North 1 Ed Fisco Dumont H.S.
1990 North 2 John Bauer Randolph H.S.
1990 South Dick Ridinger Paulsboro H.S.
1990 South Joe Pappiano (posthumas) unknown
1991 Central Jack Hawkins Manasquan H.S.
1991 Central Edison (Ted) Bresett (posthumous) Long Branch H.S.
1991 North 1 Jeff Holbert (posthumous) Pompton H.S.
1991 North 1 Ken Sinorsky Wayne Valley H.S.
1991 North 2 John Bauer (posthumous) Randolph H.S.
1991 North 2 Ted Monica Madison H.S.
1991 South Dick Luttreel Kennedy H.S.
1991 South Marty Pocius (posthumas) Merchantville H.S.
1992 Central Cary Hamrah (posthumous) J.F. Kennedy Iselin
1992 North 1 Dennis Penna (posthumous) Hawthorne
1992 North 1 Fred Keil Wayne Valley
1992 North 2 Bill Regan, Sr. Delbarton
1992 South Cy Marter (posthumous) Haddonfield
1992 South John Barbaose Millville
1993 Central Frank Capraro Woodbridge
1993 Central Dick Wood (posthumous) Princeton
1993 North 1 Ralph Polito (posthumous) Wayne Hills
1993 North 1 Paul Kelly Pompton Lakes
1993 North 2 Bill Foley (posthumous) Bloomfield
1993 North 2 Al Rotella Verona
1993 South Jim Horner Cherokee
1993 South William Stratton (posthumous) Point Pleasant
1994 Central Ty Lewis (posthumous) Red Bank
1994 Central Hal Schenk Freehold
1994 North 1 Pete Natale Fairlawn
1994 North 2 Frank Cicarell Elizabeth
1994 South Tom Curley Haddon Township
1995 Central Bill McEvoy (posthumous) Hamilton
1995 Central Jerry Kehler Hunterdon Central
1995 North 1 Alex Turnamian Bergenfield
1995 North 2 Howie Anderson Summit
1995 North 2 Anthony Napurano (posthumous) Barringer
1995 South Jon Aveno Glassboro
1996 Central Joe Pagano (posthumous) Neptune
1996 Central Chappy Moore Notre Dame
1996 North 1 Don Ahern (posthumous) Bayonne
1996 North 1 Larry Ennis Emerson H.S.
1996 North 2 Lou Rettino (posthumous) Union
1996 North 2 Al Nicholas Mount Olive
1996 South John Oberg Delsea Regional
1996 South Ed Byrnes (posthumous) Holy Spirit
1997 Central Army Ippolitto (posthumous) Long Branch
1997 Central Bill Csatari South River
1997 Central Ron Osborne (posthumous) J.F. Kennedy Iselin
1997 North 1 Jack Jones Depaul
1997 North 2 Hub Stein (posthumous) Plainfield
1997 North 2 Jack Davies Butler
1997 South Tom Kenney (posthumous) Camden Catholic
1997 South Al Saner Point Boro
1998 Central Pat Barbato Colonia
1998 Central George Conti Ocean Township
1998 North 1 Ron Earle Sparta
1998 North 1 Dick Cassels (posthumous) Sparta
1998 North 1 Peter LaBarbiera Paramus
1998 North 2 Alfred "Sass" Applegate Hacketstown
1998 South George Masters (posthumous) Moorestown
1998 South Rocky Cancellari Riverside
1999 Central Bob Strgrangia Red Bank
1999 North 2 Walter Bartlett Pompton Lakes
2000 Central Otto Gsell (assistant posthumous) Hillsborough
2000 Central Leon "Butch" Britton (Assistant) Matawan
2000 North 1 Neil Aharrah (Assistant) Passaic Valley
2000 North 2 Jerry Tardive Dover
2000 North 2 Don Carpenter (Assistant) New Providence
2000 North 2 Sam Cavallaro (posthumous) Bloomfield
2000 North 2 Vincent Lombardi (posthumous) St. Cecilia's
2000 North 2 James Firorello Roxbury
2001 Central Tom Higgins Piscataway
2001 Central Harold "Hal" Schank (posthumous) Freehold
2001 Central Chuck Nelson (Assistant) Franklin
2001 North 1 Jerry Crean (assistant posthumous) Butler
2001 North 1 Frank Bottone New Providence
2001 North 1 Mike Miello Ramapo
2001 North 2 John Zappula (Assistant) Hillside
2001 North 2 Hank Boggio Indian Hills
2001 South Ernest Oldenburg (assistant posthumous) Eastern
2001 South Larry Mauriello Overbrook
2002 Central Dan Maglione (Assistant) Piscataway
2002 Central Pierce Frauenheim Immaculata
2002 Central Steve McGuire (Assistant) South Hunterdon
2002 North 1 Harry McLaughlin (Assistant) Mahwah
2002 North 2 Carl Peterson (Assistant) Johnson Regional
2002 North 2 Bobby Taylor Johnson Regional
2002 South Warren Wolf Brick Township
2002 South Ronnie Luyber (Assistant) Florence
2003 Central Vic Kubu Manasquan
2003 North 1 Tom Bauer (Assistant) Park Ridge
2003 North 1 Ed Caporale Mahwah
2003 North 2 Jerry Moore Elizabeth
2003 North 2 Joseph Guglielmo (Assistant) Roselle Park
2003 South Bobby Hogan (Assistant) Millville
2003 South Joe Corbi Deptford
2004 Central John Emery (Assistant) East Brunswick
2004 Central Bob Demarco Old Bridge
2004 North 1 Glen Noto (Assistant) Park Ridge
2004 North 1 William Roca Hopatcong
2004 North 2 Rich Hansen St. Peters Prep
2004 North 2 Al Calcagno (Assistant) Cedar Grove
2004 South Ed Heffernan (Assistant) Toms River South
2004 South Tyrone Belford Willingboro
2005 Central John Amabile St. John Vianney H.S.
2005 Central Mike Roberts (Assistant) Old Bridge H.S.
2005 North 1 Charles Roche (Assistant) Mountain Lakes H.S.
2005 North 1 Tony Karcich St. Joseph's Regional
2005 North 2 Ed Sadloch Cedar Grove H.S.
2005 North 2 James Cannizzo (Assistant) Cedar Grove H.S.
2005 South Paul Mauriello (Assistant) Overbrook H.S.
2005 South Jon Batchelor Eastern H.S.
2006 Central Nick Spadafino (Assistant) East Brunswick H.S.
2006 Central John Wagner Roselle Park H.S.
2006 North 1 Vinnie Ascolese North Bergen H.S.
2006 North 1 Jackie Moore (Assistant) North Bergen H.S.
2006 North 2 Milt Theodosatos Madison H.S.
2006 North 2 Tony Verducci (posthumous) Seton Hall Prep
2006 North 2 Bruce Coultas (Assistant) New Providence H.S.
2006 South Russell Spicer Haddonfield H.S.
2006 South John Gambone (Assistant) Cherokee H.S.
2007 Central John Mammon (assistant) Piscataway H.S.
2007 Central Joe B. Frappolli Florence Township H.S.
2007 North 1 John Bauer Jr (assistant) Lenape Valley H.S.
2007 North 1 Vic Paternostro Pope John XXIII H.S.
2007 North 1 George Pfanner (posthumous) Don Bosco Prep
2007 North 2 Frank Vandeweghe (assistant) Mahwah H.S.
2007 North 2 Doug Wilkins Mountain Lakes H.S.
2007 South Vince McAneney Pennsauken H.S.
2007 South Pete Tate (assistant) Pennsauken H.S.
2008 Central Joe Policastro Highland Park
2008 Central Tom Carr (assistant) Hunterdon Central
2008 North 1 Skip Parmeter (assistant) Mahwah
2008 North 1 Butch Fortunato Montclair
2008 North 1 Don Smolyn Lenape Valley
2008 North 2 Ken Trimmer Caldwell
2008 North 2 Jim Bassano (assistant) Morristown
2008 South Paul Collins (assistant) Willington/Camden
2008 South Lou Vercillo Lacey
2009 Central Bob Sutton (assistant) Immaculata
2009 Central Jim Griffin South Plainfield - Monroe
2009 North 1 Bucky Kempton (posthumus) Cliffside Park
2009 North 1 Ken Schultz (assistant) Cresskill
2009 North 1 Pat Tirico Lodi
2009 North 2 Alan Weber (assistant) Cedar Grove
2009 South Gene Shulman (assistant) Shawnee
2009 South Tony Surace Millville
2010 Central Mike Londino (assistant) H.S.
2010 Central Marcus Borden East Brunswick H.S.
2010 North 1 Dave Montgomery (assistant) West Essex
2010 North 1 Al Deaett Glen Rock
2010 North 2 Joe Kuronyi Piscataway H.S.
2010 North 2 Art Cattano (assistant) New Providence H.S.
2010 South Chip LaBarca Sr. Toms River South H.S.
2011 Central Ned Panfile (assistant) Manville HS
2011 Central Joe Martucci Matawan HS
2011 North 1 Gerry Gallagher Montiville HS
2011 North 1 Walter Scheese (assistant) Lenape Valley HS
2011 North 2 Dan Romano (assistant) James Caldwell HS
2011 North 2 Bob Jones Butler HS
2011 South Wil Fennal (assistant) Washington Township
2011 South Tim Gushue Shawnee HS
2012 Central Rob Generelli Raritan H.S.
2012 Central Sam Turner (Assistant) Matawan H.S.
2012 North 1 Gary Mioli Park Ridge H.S.
2012 North 1 James Cimmino (Assistant) Ramsey H.S.
2012 North 2 Bill Carplunk West Morris Mendham
2012 North 2 Pat Bottone (Assistant) New Providence H.S.
2012 South Dan Pidcock Clearview H.S.
 
Coaches of the Year
 
Year Region Name School
1995 North 2 Pete Piccirillo West Morris Central H.S.
1995 Central John Amabile Neptune H.S.
1995 South Charlie Pirrello Northern Burlington H.S.
1995 COY North 1 Ed Stinson Hoboken H.S.
1996 South Pete Lancetta Hammonton H.S.
1996 Central Joe Goerge Franklin H.S.
1996 North 2 Gary Zakovic Dover H.S.
1996 COY North 1 Greg Toal Hackensack H.S.
1997 North 2 Bobby Jones Butler H.S.
1997 South Glenn Howard Paulsboro H.S.
1997 Central Mark Costantino Shore Regional H.S.
1997 COY North 1 Vin Ascolese North Bergen H.S.
1998 North 2 John Quinn Roxbury H.S.
1998 North 1 John Iurato Passaic County Tech. Inst.
1998 South Harvey Miller Overbrook H.S.
1998 COY Central Vic Kubu Manasquan H.S.
1999 North 1 Ed Stinson Hoboken H.S.
1999 South Bobby Weiss Atlantic City H.S.
1999 Central Jim Meert Hunterdon Central H.S.
1999 COY North 2 John Porcelli Morristown H.S.
2000 North 2 Cosmo Lorusso Pequannock H.S.
2000 North 1 Ralph Dass Hackensack H.S.
2000 South Derryk Sellers Edgewood H.S.
2000 COY Central Rick Mantz Hillsborough H.S.
2001 North 1 Drew Gibbs Ramapo
2001 North 2 Phil Rohm Phillipsburg
2001 South Mike McBride Woodrow Wilson
2001 COY Central Rich Marchesi South River
2002 Central Joe Kuronyi Piscataway
2002 South Tim Gushue Shawnee
2002 North 1 Chris Olsen Wayne Hills
2002 COY North 2 Bob Taylor Arthur Johnson Regional
2003 North 1 Chuck Johnson Ridgewood
2003 North 2 Tom Falato Ridge
2003 Central John Quinn New Brunswick
2003 South Clyde Folsom West Deptford
2003 COY North 1 Greg Toal Don Bosco Prep
2004 North 1 Skip Parmenter Lakeland
2004 Central Steve Antonucci Middletown South
2004 North 2 Ed Sadloch Cedar Grove
2004 South Josh Hedgeman Schalick
2004 COY Central Marcus A. Borden East Brunswick
2005 South Calvin Thompson Jr. Point Pleasant Boro
2005 North 1 Rich Hansen St. Peters Prep
2005 North 2 Steve Antonucci Middletown South
2005 Central Mike Smith Jackson
2005 COY Central Joe B. Frappolli Florence
2006 North 2 Chet Parlavecchio Elizabeth H.S.
2006 South Lou Vircillo Lacey Township H.S.
2006 Central Altarik White Weequahic H.S.
2006 North 1 Ron Anello Clifton H.S.
2006 COY Central Pierce Frauenheim Immaculata H.S.
2007 South Tim Gushue Shawnee H.S.
2007 Central Cory Davies Howell H.S.
2007 North 1 Marion Bell East Orange Campus H.S.
2007 North 2 Ed Sadloch Cedar Grove H.S.
2007 COY North 2 Dave Drozjock West Essex H.S.
2008 South Tim Gushue Shawnee H.S.
2008 Central Don Sofilkanich Asbury Park H.S.
2008 North 1 Bill Tracy Livingston H.S.
2008 North 2 Ken Trimmer James Caldwell H.S..
2008 COY North 1 Doug Wilkins Mountain Lakes H.S.
2009 North 1 Drew Gibbs Ramapo High School
2009 North 2 Ed Sadloch Cedar Grove High School
2009 Central Joe Martucci Matawan High School
2009 South Frank Delano Haddonfield Memorial H.S.
2009 COY North 1 Cosmo Lorusso Roxbury High School
2010 North 2 Frank Bottone New Providence H.S.
2010 Central Mark Ciccotelli Freehold Boro H.S.
2010 North 1 Tom McCormack Lakeland Regional H.S.
2010 South PJ Mehigan Cherokee H.S.
2010 COY South Frank DeLano Haddonfield Memorial H.S.
2011 North 2 Ed Sadloch Cedar Grove H.S,
2011 Central Mark Ciccotelli Neptune H.S,
2011 South Clinton Tabb Pennsauken H.S,
2011 North 1 Chris Benaquista West Essex H.S,
2011 COY Central Joe Mattucci Matawan H.S,
2011 COY North 2 Chris Kubick Madison H.S.